Sám sobě trenérem – rozhovor pro ActiveSport
Znáte to – celý den jste v pracovním stresu, nemáte čas na jídlo, večer přijdete domů a nevíte, co byste všechno zobli. O stravě a cestě k fitness jsme zpovídali trenéra, spolumajitele Fitness Victory a závodníka Men’s Physique, Jiřího Vilímka.
Jirko, měl jsi vždy jasno, čemu se budeš v životě věnovat?
Jako teenager jsem se intenzivně věnoval sportovní kynologii, výcviku psů. Už v šesti letech jsem chodil na cvičák se svým prvním psem. Jezdil jsem na závody, na zkoušky, byl to můj svět, kde jsem se cítil dobře. Na tělovýchovnou fakultu do Olomouce mě přivedla touha zůstat se svou slečnou. A v té době jsem viděl první fitness soutěž, která mě naprosto uchvátila. Ještě se nejednalo o kulturistiku ani o Men‘s Physique, ale o kategorii fitness, tedy předvedení atletické postavy na sestavě, která obsahovala gymnastické, taneční a bojové prvky. Chtěl jsem takto vypadat a začal jsem pořádně cvičit. Řekl jsem si: „Na těchto prknech budu jednou stát.“
A za tím sis šel. Co to všechno obnášelo?
Obnášelo to hodně času. Když jsem chtěl vynikat, musel jsem znát i hodně teorie a také mít znalosti z výživy. Veškerý svůj volný čas jsem obětoval přípravám na soutěž. Musím říct, že fitness je životní cesta. Když se na ni člověk vydá, maká na sobě nonstop. Prvním krokem k úspěchu je, že si to musíš přenastavit v hlavě. Také je dobré si uvědomit své genetické předpoklady a limity svého těla. Podle toho se uzpůsobí tréninky a jídelníček, ten je klíčový. Během studia jsem holt vynechával večírky a dlouhé ponocování a naopak jsem čas věnoval přípravě jídla. Nevnímal jsem to však jako oběť, ale naopak jako velkou motivaci jít si za svým vytčeným cílem. Tato intenzivní příprava trvala rok a cítil jsem zlepšení výsledků i v dalších sportovních disciplínách. Věnoval jsem si svůj čas – a ten mě vynesl tam, kde jsem dnes. Je to o mé volbě, jak svůj čas a svůj život v něm prožiju.
Kolektivní sporty tě nikdy neoslovily?
Zažil jsem je na fakultě. Viděl jsem vztah trenér – svěřenci. Já byl naopak vždy rád za individuální přístup. Když si to pokazím, tak si to pokazím sám a nepotopím celý tým, nebo naopak.
Kdy přišel první úspěch?
Ten přišel hned na první soutěži. Tehdy se jmenovala Mr. a Miss Wellness. Vzpomínám si, že už jsem měl v hlavě nastavené, že ji chci vyhrát, že to pro mne bude skvělá vstupenka do Prahy. A opravdu ihned přišla nabídka: „Pane Vilímku, my bychom o vás stáli.“ Začal jsem tedy vést menší VIP fitko včetně osobních tréninků a postupně jsem si přidal i praxi v marketingu. Do toho jsem se stále připravoval na fitness soutěže.
Jak se ti podařilo skloubit náročnou práci a pravidelnou stravu a pohyb?
Často se mě lidi ptají, jak to zvládnout. Když vím, že mě čeká dlouhý program, nosím si s sebou připravené jídlo a včas se předem najím. Potom se nestresuju z toho, že mám hlad a že na sebe nedbám. Vše je o přípravě a naplánování. Stačí mít s sebou zdravý sendvič, proteinovou tyčinku nebo si objednat krabičky. Dnešní doba umožňuje tolik způsobů! Co se týká tréninku, není pravidlem, že musí být každý den. Nabízí se cvičení před prací, během obědové pauzy, večer. Zase jsme u toho plánování.
Co je nejčastější chybou při nastavení správné životosprávy?
Častou chybou je, že lidi nejedí nebo jedí špatně. Největší mýtus je držet dietu, nejíst, a tím hubnout. Nikoliv! Pokud dlouho nejíte, tělo si začne ukládat tukové zásoby. Mým klientům často měním jídelníček a jsou překvapeni z velikosti porcí. „Tohle nesním,“ často slýchávám. To pak nemá cenu ani dál pokračovat. Naopak ti, kteří začnou, jsou překvapeni, že najednou jdou kila dolů. Naučte se jíst pět porcí, ne bagety či hranolky, ale rozumné potraviny. A není to o tom, dát si zdravé ovoce, protože to je spousta cukrů najednou. Stačí základní orientace: bílkovina – sacharid – tuk. Nic víc. A když se k tomu začnete trochu hýbat, už za dva měsíce pocítíte rozdíl. Televize, sociální sítě, lifestylové magazíny…, hrne se na nás spousta informací. Motivací lidí je, že hledají „kouzelnou tabletku“, která ihned zabere. A skáčou bezhlavě z jedné trendy diety do druhé. Základem úspěchu je pravidelnost, vyváženost a pohyb. Jsem sice člověk z fitness studia, ale každý druh pohybu se počítá. Žádný zázrak nehledejte.
Můžu potvrdit, že si vystačím s kombinací maso-rýže i celý týden, akorát jednou přidám papriku a podruhé cibuli.
To je přesné, úplně to stačí. Když budete jíst pravidelně přes den, tělo je jako houba, večer si už na čokoládu a mlsání ani nevzpomenete. Budete se dobře cítit, dobře spát, dobře vypadat a budete odolnější vůči stresu a civilizačním nemocem. A co je nejvíc – odrazí se to i ve vztazích a práci!
Někdy to však může být těžké změnit návyky v rámci rodiny…
Ano, sám jsem to zažil, kdy v mládí u nás doma převažovaly knedlíky a tučné maso. Až s první soutěží rodiče uznali, že za svůj úspěch vděčím také změně své stravy. Nechci však působit jako mentor, který vše zakazuje. Naopak, pokud přes týden dodržujete tento zdravý režim, tak si klidně dejte jednou za čas u babičky knedlíky a bábovku. Vše je o vyváženosti. Chci vyzdvihnout fakt, že obecně máme velkou závislost na cukru – přijímáme ho skrytě v pečivu, ve vínu, v nápojích, v ovoci… Nebuďme líní. Není žádné rychlé řešení, ale důslednost a plánování pohybu i stravy. Pokud bychom místo času na sociálních sítích strávili stejnou dobu přípravou poctivého jídla, ušetříme si spoustu zdravotních problémů i peněz.
Co bys vzkázal lidem, kteří se bojí jít do fitka, například kvůli tomu, že je budou ostatní hodnotit?
Že tahle doba už je dávno pryč. Dnes najdete téměř všude kvalitní personál, který se vám bude věnovat. Lidi, kteří si najdou čas na cvičení, si tam hledí svého. Doporučuji alespoň dvě až tři hodiny týdně a skloubit to s aerobní aktivitou – může to být na strojích, s vlastní váhou, pod dohledem osobního trenéra, zajít si na skupinovou lekci… Lze zapojit i kombinaci s kardio trenažerem. Zvykejte tělo postupně na větší a větší zátěž – klouby, svaly i srdce potřebují pomalý nárůst, nikoliv z nuly na sto. A mělo by vás to bavit. Chodit někam z donucení, to nemá význam.
Proč si objednat osobního trenéra?
Pokud nejste profesionálním sportovcem, stačí tři až pět tréninků, kdy se dozvíte, jak správně dýchat, jaké stroje jakým způsobem používat, jakou část těla posílit víc a podobně.
Kdo je tvým profesním vzorem?
Určitě Arnold Schwarzenegger. Je to člověk, který sportem chtěl něčeho dosáhnout a ve svém oboru se dostal na samotný vrchol – Mr. Olympia vyhrál několikrát. Věděl dobře, že úspěchy nebudou přicházet věčně. V jakékoliv oblasti, pro kterou se rozhodl, byl na absolutním vrcholu, ať už ve sportu, v herectví nebo v politice. Vnímám ho jako osobnost s velkou vnitřní silou, nejen tou vnější. Pro mne je fitness už dvacet let součást mého životního stylu. Jsem zdravý, studuji třetí vysokou školu, mám rodinu a dvě děti, řídím fitness studio, školím o stresu, závodím a přitom se to dá všechno zvládnout. Nic ale nebylo jednoduché, nic jsem nedostal zadarmo. Jsem obyčejný kluk z Moravy, který si jde za svým.